معرفی معیارهای انتخاب سرور مناسب

selecting_server_mashhadhost

اکنون میزبانی وب به عنوان بخش مهمی از کسب و کار ها، تا حدودی استاندارد سازی شده است. روز هایی که مقایسه هاست ها با یکدیگر یا حتی پکیج های هاستینگ یک شرکت غیر ممکن بود، دیگر گذشته است. هنگامی که یک وب هاست را انتخاب می کنید بیشتر سخت افزار و نرم افزارها یکسان است. چه این وب هاست برای کاربرد های ضروری شرکت شما باشد و چه برای وب سایت شخصی تان. تفاوت واقعی بین پکیج های هاستینگ مسئله مقیاس است. انتخاب سرور مناسب که به اندازه کافی بزرگ باشد برای اجرای وب سایت شما در زمان های اوج ترافیک، ضروری است.

 

[su_label type=”info”]سخت افزار سرور : یک زیربنای خوب بسازید.[/su_label]

چه باور کنید یا نکنید ، شما با انبوهی از سرور ها محاصره شده اید. از سرور های کوچکی که برای مدیریت پرینتر ها به کار برده می شوند تا سرور های بزرگی که برای بکاپ گرفتن استفاده می شوند. البته بیشتر سرور ها فقط برای عده کمی از افراد طراحی شده است. آن ها که می خواهند در هر زمانی به آن سرور دسترسی داشته باشند.

البته این سرور ها خیلی قدرتمند تر از کامپیوتر های رومیزی نیستند. شما برای وب سایت خود نیازمند سروری هستید که بتواند چند صد(یا هزار)کانکشن را در یک زمان پشتیبانی کند. و همچنین بدون توقف کار کند.

 

[su_label type=”info”]میزان امکانات سرور[/su_label]

server-cpu
 

هنگام انتخاب سرور باید به سه فاکتور مهم سخت افزاری توجه کنید تا انتخاب خوبی داشته باشید.
1- پردازنده
پردازنده در واقع مغز سرور شماست. بسیاری از سرور ها پردازنده های چند هسته ای دارند که برای انجام محاسبات سنگین بسیارسریعتر و کارا تر است.

در واقع هر چه پردازنده شما سریعتر باشد و ریسمان های بیشتری روی آن همزمان اجرا شود، وظایف و برنامه های پیچیده، بهتر روی آن اجرا می شود.
2- مموری یا رم
رم نقشی کلیدی در اجرای دستورات سرور ایفا می کند.  نقش رم فراهم آوردن حافظه بدون نیاز به عملیات I/O و تاخیر های آن است. حداقل میزان رم برای یک سرور اختصاصی 4 گیگ است .
3-فضای هارد درایو
کل فضایی که روی یک سرور می توان ذخیره کرد با میزان هارد محدود میشود. در نتیجه میزان هارد از این نظر اهمیت دارد. اگر میتوانید از هارد های SSD برای سرعت بیشتر استفاده کنید.

 

[su_label type=”info”]قابلیت پشتیبانی و افزونگی[/su_label]

_افزونگی در انتخاب سرورRAID5
علاوه بر این که سرعت و قدرت سخت افزار شما برای دسترسی روزمره به سرور تان مهم است،باید مسئله حفاظت داده را هم در نظر بگیرید. مثلا،بسیاری از سرورها دیسک سخت خود را دوتایی می کنند. یعنی دو دیسک سخت در یک آرایه “Raid-1” را اجرا می کنند تا اطمینان حاصل شود که یک درایو تنها باعث خرابی کل سیستم نخواهد شد.
Raid های 1و5و6 از گزینه های افزونگی محبوب هستند. اما آنها نیاز به درایو چندگانه دارند و می توانند قیمت سرور شما را افزایش دهند.

 

[su_label type=”info”]میزان در دسترس بودن سرور در زمان های ترافیک اوج[/su_label]

site-down
هر وب سایتی باید در مورد ترافیک اوج خود نگران باشد. یعنی در زمان محبوبیت وب سایت که تعداد زیادی از کاربران می خواهندبه سایت دسترسی داشته باشند. برای یک وب سایت شرکتی این زمان شاید بعد از یک تبلیغات اتفاق بیفتد. اگر برای این مسئله تمهیداتی آماده نشده باشد ،سرعت سایت شما بسیار کند می شود. و یا به طور کامل داون می شود و از سوی مشتریان غیر حرفه ای پنداشته می شوید.  همچنین هنگامی که سایتتان در اوج محبوبیت است به آن دسترسی ندارید. درنتیجه نمیتوانید از فرصت به دست آمده استفاده کنید. بنابراین باید هاستی انتخاب کنید که توانایی اجرای سایت با کیفیت مطلوب را در این مواقع داشته باشد.

 

[su_label type=”info”]سخن آخر در مورد انتخاب سرور[/su_label]

تا این جا با فاکتور های کلی انتخاب سرور آشنا شدید. بعد از آن لازم است اهداف خود از انتخاب سرور و کاربرد آن را کاملا مشخص کنید. سپس بر اساس آن انتخابی مناسب انجام دهید.
سرورها بر اساس کاربرد ، دارای توانایی های مختلفی هستند. سرورها به عنوان Storage Server, File Server, Internet Server, Application Server ، Database Server و … در مجموعه های مختلف سرویس دهی می کنند. نرم افزارهای گوناگون با بازدهی های مختلف نیازمند CPU و RAM های متفاوتی می باشد.

با توجه به طراحی فنی سرورها، تعداد کاربر هایی که می توانند به سرور متصل گردند، متفاوت است. و از آنجائیکه تعداد کاربران موجود در شبکه تاثیر مستقیم بر انتخاب سخت افزار سرور دارد بنابراین تعداد کاربران حال حاضر در مجموعه و احتمال افزایش این کاربران تا 2 الی 3 سال آینده (عمر مفید یک سرور) را باید در نظر گرفت.

در نهایت بعد از تعیین نیاز ها ،با توجه به کاربرد در نظر گرفته شده ، تعداد CPU ، میزان Ram و میزان فضای موردنیاز جهت ذخیره داده و لزوم وجود Redundancy در موارد مختلف که سرور قابلیت پشتیبانی از آن را داشته باشد انتخاب می گردد.
همچنین فضایی که قراراست سرور در آن نصب گردد، اهمیت به سزایی دارد. وباید به این مسئله هم در انتخاب سرور توجه کرد.