آموزش اضافه کردن Record A در سی پنل

در سرور رکوردهای مختلفی برای اشاره کردن دامنه ها به آدرس ها و آی پی های مختلف داریم، مثل رکورد txt، رکورد mx، رکورد cname و دیگر رکوردها. یکی از این رکوردها رکورد A می باشد که در این مطلب توضیح مختصری از این رکورد می دهیم و این که چطور می توانیم یک رکورد A در سی پنل ایجاد کنیم.

زمانی از رکورد نوع A استفاده می شود که بخواهیم یک دامنه یا ساب دامنه را به سرور خاصی متصل کنیم. هرچند که تمامی سرویس های سی پنل هاست لینوکس حرفه ای و هاست پربازدید مشهدهاست به سرویس کلاستر متصل هستند و نیازی به این مثالی که زده می شود ندارند، برای درک بهتر این موضوع این مثال را در نظر بگیرید.

فرض کنید یک هاست میزبانی وب به نام domain.ir تهیه کرده اید و یک هاست دانلود نیز به نام dl.domain.ir تا فایل های دانلودی تان را روی ساب دامین dl قرار دهید. برای این که ساب دامین dl به سروری که دامنه اصلی روی آن میزبانی می شود متصل گردد باید تنظیم و تغییری اعمال کنیم تا این اتصال برقرار شود. اتصال دامنه به سرور با آدرس آی پی، توسط رکورد A انجام می شود.

برای این که اتصال برقرار شود باید آی پی سروری که ساب دامین dl روی آن میزبانی می شود را از مشهدهاست یا میزبان خود بپرسید. سپس در سی پنل روی گزینه Zone Editor کلیک کنید.

سپس لیست دامنه هایی که روی این هاست میزبانی می شود (شامل دامنه های ادان و پارک) قابل مشاهده می باشد. در این صفحه روی گزینه Manage دامنه مورد نظر کلیک کنید تا رکوردهای مربوط به دامنه مورد نظر را بتوانید مشاهده کنید.

در صفحه جدید لیست رکوردها و نوع های مختلف آن ظاهر می شود.

روی دکمه Add Record کلیک کنید و سپس مشخصات کامل دامنه را به همراه نوع رکورد و آدرس آی پی وارد کنید.

و سپس روی Add Record جدید کلیک کنید تا ذخیره شود. پس از ذخیره شدن، رکورد جدید در لیست رکوردها نمایش داده می شود.