اعجاز بهینه سازی محتوا ؛ ۵ راه برای افزایش رتبه سایت در گوگل

محتوی

الگوریتم جستجوی گوگل دارای بیش از 200 فاکتور است و بهینه سازی محتوا یکی از اولین فاکتورهای رتبه بندی آن محسوب می شود. اگر می خواهید ترافیک جستجوی خود را افزایش دهید، ارسال محتواهای با کیفیت بالا باید یکی از محورهای اصلی تمرکز شما برای بهینه سازی محتوا باشد.

[su_button target=”blank” style=”glass” background=”#35fd58″ color=”#000000″ size=”5″ wide=”yes” center=”yes” icon=”icon: shopping-cart” text_shadow=”0px 0px 0px #000000″]در واقع نتایج جستجو توسط سه فاکتور تعیین می شوند : ارتباط موضوعی ، کیفیت محتوا و زمینه[/su_button]

مدیران سایت ها می دانند که داشتن یک محتوای با کیفیت برای تولید ترافیک بیشتر در وب سایت و رسیدن به نتایج بهتر بسیار مهم است. در این مقاله، 5 راه آسان برای بهینه سازی محتوا معرفی می کنیم که می تواند به بهبود رتبه بندی شما در موتورهای جستجو کمک کند.

 

 

1. Authority، Utility و Presentation

هنگامی که مطلبی را برای انتشار آماده می کنید، درک سه رکن کیفیت محتوا با نام Authority، Utility و Presentation بسیار مهم است.

 

Authority

اعتماد یک ارزش برای وب سایت است و برای داشتن یک رتبه بندی خوب، ابتدا نیاز به دست آوردن اعتماد موتورهای جستجو دارید. اگر این موتورها به سایت شما اعتماد کنند، رتبه شما بسیار بهتر خواهد شد.

 

[su_button target=”blank” style=”bubbles” background=”#fdfc35″ color=”#000000″ size=”5″ wide=”yes” center=”yes” icon=”icon: shopping-cart” text_shadow=”0px 0px 0px #000000″]Authority یا اقتدار بدین معنی است که آیا کاربران به محتوای شما اعتماد می کنند یا نه. کارهای بسیاری زیادی وجود دارند که می توانید برای افزایش اقتدار محتوای خود انجام دهید.[/su_button]

 

سعی کنید همیشه اطلاعات دقیق و قابل انتشاری را با استناد به منبع آن ارائه دهید. بخش مقالات دیگر، بررسی و نظرات را به محتوای خود اضافه کنید. هر قطعه از کپی شما نیاز به داشتن اطلاعات روشنی در مورد نویسنده آن دارد؛ بهتر است هر نویسنده پروفایل رسانه های اجتماعی خود را ارائه داده و در موضوع مورد نظر متخصص باشد.
سعی کنید مطالب خود را در شبکه های اجتماعی انتشار دهید. بدین ترتیب مخاطبان بیشتری خواهید داشت و موتور جستجو به وب سایت شما اعتماد خواهد کرد. از پروتکل های HTTPS امن استفاده کنید. اگر سایت شما شامل اطلاعات پزشکی است باید مطالب آن توسط یک دکتر یا متخصص نوشته شود.

Utility

الگوریتم های موتور جستجو پیش بینی می کنند که آیا محتوای شما مرتبط با موضوع است یا نه و آیا محتوای شما اطلاعات کافی را در مورد موضوع ارائه می دهد.
برای افزایش Utility، محتوا باید مختص مخاطبان باشد. برای مثال، اگر مخاطبان شما کودک هستند باید زبان شما ساده باشد و شامل تصاویر و ویدئوهایی برای درک آسان تر باشد.همچنین بسیار مهم است که با جای مقاله های تکراری و یا کپی از منابع دیگر در وب، محتوای منحصربفرد و جدیدی ارائه دهید.بیشتر کاربران تمایل دارند که تمام اطلاعات را در یک مکان در اختیار داشته باشند، بنابراین کل مطالب را در یک صفحه ارائه دهید و آن را ساده و قابل فهم نگه دارید. محتوا باید به خوبی ویرایش شده و دقیق باشد.

Presentation

محتوای وب سایت باید به خوبی طراحی شده و از لحاظ بصری نیز جذاب باشد. ارائه خوب توضیح بهتری خواهد داد و مخاطبان شما را در مورد محصولات و خدمات شما آموزش می دهد. کاربران معمولا وب سایت های با اطلاعات طرح بندی مناسب و زیبا ترجیح می دهند.
برای بهبود ارائه محتوا، نیاز به کاهش انحرافات و حواس پرتی در سایت خود دارید. لینک های تبلیغاتی، متن آگهی ها و تبلیغات بالای محتوا را بردارید.
هدف این است که پیدا کردن محتوای اولیه را برای کاربران آسان تر ساخت. همچنین مطمئن شوید که هیچ محتوایی در پشت تبلیغات پنهان نشده است.
عناصر پیمایش نیز باید کاربرپسند و منطقی باشند. علاوه بر این بررسی کنید که آیا اسکن محتوای شما ساده است یا نه. استفاده از زیرعنوان مناسب و تصاویر مرتبط می تواند کمک زیادی کند.

 

2. مطالب بروز را به طور منظم اضافه کنید

گوگل میزان بروز بودن همه مطالب را در نظر می گیرد. بروز نگه داشتن وب سایت و انتشار محتوای جدید منجر به بهبود رتبه بندی شما می شود.
جزئی از الگوریتم رتبه بندی گوگل که QDF نام دارد، مربوط به موضوعات داغی است که به طور ناگهانی در Google Trends افزایش می یابند.
از Google Trends برای شناسایی این موضوعات و نوشتن در مورد آنها استفاده کنید.
برای بروز نگه داشتن محتوا، بر روی موضوعات واقعی مانند بحث های سیاسی اخیر و یا رویدادهای ورزشی محبوب تمرکز کنید.
اغلب محتوای جدید را انتشار دهید و علاوه بر این محتواهای قدیمی خود را برای جلوگیری از کهنه شدن آنها بروزرسانی کنید. در هنگام بروزرسانی مطالب قدیمی، برچسب زمانی را به آن اضافه کنید مانند ” این صفحه اخرین بار در تاریخ … بروزرسانی شده است.
جدا از انتشار محتواهای جدید، بر روی رویدادهای تکراری هم تمرکز کنید. این می تواند یک ایده خوب برای پیدا کردن روند موضوعات در رسانه های اجتماعی و نوشتن در مورد آنها باشد.

 

3. آماده سازی مطالب پاندا دوستانه

Google Panda که اولین بار در فوریه سال 2011 منتشر شد، یک الگوریتم بروزسانی عمده است که حدود 12 درصد نتایج جستجو را تحت تاثیر قرار می دهد. این الگوریتم سایت های کم کیفیتی را هدف قرار می دهد که دارای محتواهای تکراری هستند و محتواهای مشابهی بر روی کلماتی کلیدی طولانی بدون ارائه هیچ اطلاعات مفیدی برای کاربران دارند.
تا ژانویه 2016 که الگوریتم پاندا با الگوریتم اصلی رتبه بندی گوگل ادغام شد، چندین بروزرسانی در این الگوریتم صورت گرفته است.
همچنین می توانید با تحت تاثیر قرار دادن الگوریتم پاندا رتبه بندی جستجوی خود را بهبود بخشید. برای این کار موارد زیر را رعایت کنید:
-از تکیه کلام های محتوا خلاص شده و از کلمات کلیدی بیش از حد استفاده نکنید.
– مطمئن شوید که سایت دارای یک سلسه مراتب روشن و HTML معتبر و معنایی است. نرخ گزاف گویی(bounce rates) بالا به گوگل نشان می دهد که سایت شما کاربرپسند نیست، سعی کنید آن را کاهش دهید.
-از تکنیک های فریب مانند cloaking یا صفحات درگاه استفاده نکنید.
-مطمئن شوید که سایت دارای لینک های شکسته یا تغییرمسیرهای معیوب نباشد.
-از تگ های متعارف و مناسب استفاده کنید.
-از بک لینک های با کیفیت استفاده کنید به گونه ای که افراد دیگر هم از آن استفاده کنند و موتورهای جستجو از این فاکتور در الگوریتم های خود استفاده کنند.
-صفحات پرسش و پاسخی ایجاد کنید که پاسخهای مربوطی برای سوالهای دقیق ایجاد کند.

 

4. از نشانه گذاری Schema.org استفاده کنید

Schema.org یک واژگان برای توصیف داده های ساخت یافته بر روی وب است. داده های ساخت یافته درک محتوای شما را برای موتور جستجو آسان تر می سازند. اضافه کردن نشانه گذاری Schema.org به وب سایت اجازه می دهد محتوای شما در بین نتایج غنی گوگل نمایش داده شود و در نهایت منجر به بهبود رتبه بندی موتور جستجو می شود.
راه ساده استفاده از Structured Data Markup Helper گوگل است. وارد شوید و نوع اطلاعاتی که می خواهید نشانه گذاری کنید را انتخاب کنید؛ سپس URL متعلق به آن را اضافه کرده و بر روی دکمه Start Tagging کلیک کنید.
ابزار نشانه گذاری داده لود خواهد شد و یک فضای کاری برای اضافه کردن اقلام داده( نویسنده، تاریخ انتشار، آدرس و…) بر روی صفحه وب شما ارائه خواهد شد.
هنگامی که به پایان رسید بر روی دکمه Create HTML کلیک کنید. در صفحه بعدی HTML صفحه خود را با داده های ساخت یافته مرتبط می بینید.
از ابزار Structured Data Testing Tool گوگل هم می توانید برای دیدن ظاهر صفحه خود استفاده کنید.

 

5. نمایش Rich answers

Rich answers تلاش گوگل برای پاسخ به سوال کاربران درست بر روی صفحه جستجو است. در پاسخ های غنی، گوگل پاسخ هایی را وب سایت های مربوط و مورد اعتماد به کاربران ارائه می دهد. بودن محتوای شما در کادر Rich answers یک راه بسیار خوب برای افزایش طبیعی ترافیک جستجوی سایت است.
تصویر زیر یک پاسخ غنی ساده را نشان می دهد:

برای قرار دادن محتوای خود در نمایه پاسخ های غنی، لیستی از رایج ترین سوالات مردم در زمینه موردنظر را ایجاد کنید. البته از اصلاحات مخصوص یک صنف در صنعت که ممکن است کاربران با آشنایی نداشته باشند، استفاده نکیند.
هنگامی که این لیست را آماده کردید محتوایی ایجاد کنید که به طور خاص به این سوالات جواب دهد. هر جایی که می توانید از فرمت پاسخ مرحله به مرحله استفاده کنید.

 

جمع بندی

در نهایت می توان گفت که استفاده از این روش ها به شما کمک می کند محتوای مناسبی را برای نتایج موتور جستجو ایجاد کنید.
البته این روند زمان بر است و باید صبر داشته باشید. سعی نکنید تمام محتوای صفحات وب خود را یک شبه تغییر دهید. از یک رویکرد موثر و آهسته استفاده کنید و برای بهبود رتبه خود محتوای موجود خود را با محتوای قابل اجرا، ساختار یافته و بروز جایگزین کنید.

 

[su_button target=”blank” style=”glass” background=”#fd3544″ size=”8″ wide=”yes” center=”yes” icon=”icon: shopping-cart” text_shadow=”0px 0px 0px #000000″]پایدار و برقرار باشید 🙂 در صورتی که این مطلب برای شما مفید بوده ، لطفا لایک نموده و دیدگاه خود را در بخش نظرات ثبت نمایید.[/su_button]