6 نکته در مورد سئو ویدیو که هر فرد حرفه ای باید بداند

سئو ویدیو در سال 2018 می تواند موجب تضعیف برندها شود چرا که ویدیو، برترین رسانه دیجیتال محسوب می شود و بالاترین میزان استفاده را میان کاربران داشته است، اگر کسب و کار شما تا بحال یک برنامه تبلیغات و بازاریابی ویدئویی نداشته، قطعا شکست خواهید خورد. باید بگوییم تهیه و تولید ویدیو ابتدای راه است و همه چیز نیست. گام بعدی و مهمترین مرحله این است که این محتوا را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید.

 

در هر کسب و کاری بدون سئو ویدیو، فیلم های شما در یوتیوب، گوگل و دیگر موتورهای جستجو رتبه های بالایی را بدست نخواهند آورد. اگر کسی نتواند محتوای شما را پیداکند، مطمئنا هیچ تغییر و پیشرفتی هم نخواهید داشت. احتمالا در مورد اصول ابتدایی سئو ویدیو مانند کلمات کلیدی (keywords) و بهینه سازی عنوان (title tag) اطلاعات خوبی داشته باشید، با این حال لازم است در مورد نکته های حرفه ای سئو ویدیو اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

[su_label type=”warning”]1) بهینه سازی محتوا[/su_label]

 

content-optimization
 

اگر برای سئو وسواس به خرج ندهید قطعا این موضوع به اهداف شما لطمه جدی وارد خواهد کرد. مهم نیست که چقدر در سئو خوب باشید چراکه این فقط بخشی از مساله است. اگر افراد نتوانند محتوای ما را ببینند پس دقیقا قصد انجام چه کاری داشتیم؟ سئو و سئو ویدیو هردو با هم موجب بیشتر دیده شدن برند شما خواهد شد.

چند راهکار به شما ارائه خواهیم داد:

در مورد بهینه سازی محتوا، امکان به اشتراک گذاری مطالب شما وجود داشته باشد و همچنین اطمینان حاصل کنید کاربران بتوانند به مطالب شما لینک بدهند. به عبارت دیگر، تهیه و تولید مطالب مرتبط و آموزنده به افراد این انگیزه را خواهد داد تا مطالب را به اشتراک بگذارند. ویدیو شما باید برای بازدیدکننده باکیفیت باشد، در عین حال جذاب و با ارزش هم باشد تا بیشترین میزان تاثیرگذاری را برای بهبود جایگاه شما به ارمغان بیاورد.

 

در آخر باید بگوییم با تهیه محتوای بهینه سازی شده که امکان به اشتراک گذاری آن هم وجود داشته باشد، شانس زیادی برای دستیابی به نتایجی عالی خواهید داشت، که در نهایت منجر به بیشتر دیده شدن ویدیوهای شما در گوگل می شود.

 

[su_label type=”warning”]2) تمرکز روی بهینه سازی موبایل[/su_label]

 

Mobile-Optimazition
 

بهینه سازی موبایل را دیگر نباید فقط بخشی از سئو ویدیو بدانیم؛ بلکه تمرکز اصلی بر روی همین موضوع است. حدودا از دو سال پیش، مشاهده ویدئو در دستگاه های موبایل از دسکتاپ پیشی گرفت و فاصله این دو نیز از هم تابحال ادامه پیدا کرده است. البته باید اقرار کنیم ویدیو در نسخه های دسکتاپ یکی از کلیدی ترین عوامل افزایش ترافیک سایت شما محسوب می شود، ولی در نظر داشته باشید سئو ویدیو بدون بهینه سازی موبایل هیچ سودی هم برای شما نخواهد داشت.

 

انجام بهینه سازی ویدیو برای دستگاه های موبایل به همان اندازه که مورد استفاده قرار می گیرند اصلا سخت نیست. مطمئن شوید که وب سایت و پخش کننده ویدیویی شما بتوانند به درستی و به خوبی بر روی موبایل نمایش داده شوند. بسیاری از وب سایت ها به طور خودکار بهینه سازی موبایل را برای تمام محتوای شما ارائه می دهند. با اینحال، ویدیوهای خود را در YouTube، Vimeo و سایت های مشابهی که به طور خودکار برای مشاهده تلفن همراه بهینه شده اند، منتشر کنید.

از آنجا که بیش از نیمی از تمام ویدیوها در دستگاه های تلفن همراه مشاهده می شود، بهینه سازی ویدیو برای موبایل ها ، ترافیک ورودی و رتبه بندی موتورهای جستجو را برای سایت شما به حداکثر می رساند.

 

[su_label type=”warning”]بهینه سازی ریز عکس ها (Thumbnails)[/su_label]

 

Thumbnails
همانطور که می دانید Google تصاویر کوچک شما را رتبه بندی نمی کند و کاری هم به آن ها ندارد، منتهی ریز عکس ها به طور قابل توجهی برای کلیک گرفتن از کاربران تاثیرگذار هستند. چگونه؟ مطمئن شوید که ریز عکس شما چشمگیر و جذاب است همچنین بخوبی بتواند پیش نمایشی از ویدیو را نشان دهد. باید بگوییم ریزعکسی جذاب است که بازدیدکننده ای که قصد دارد در مورد ویدیو اطلاعات بیشتری بدست بیاورد را خیلی زود از دست بدهد.

 

خصوصیت هایی که یک ریزعکس می تواند داشته باشد از جمله اینکه رنگ بندی مناسب و جذابی داشته باشد، حاوی پیام مشخصی باشد، هیجان انگیز باشد، مارک (برند) باشد و البته شامل کلیت موضوع ویدیو هم نباشد. آرم و لوگو شما بر روی هر یک از این ریزعکس ها به کاربران نشان می دهد که ویدیو شما یک ویدیو حرفه ای است و با این کار ارائه محتوای باکیفیت را تضمین کرده اید.

به این خاطر که ریزعکس اولین چیزی است که بازدیدکنندگان می بینند، در صورتی که برای هرچه بهتر شدن آن وقت بیشتری بگذارید بر میزان دیده شدن ویدیو شما تاثیر چشمگیری خواهد گذاشت.

 

[su_label type=”warning”]5) آپلود ویدیو در سیستم های مختلف[/su_label]

 

youtube vimeo dailymotion
میزبانی ویدیوها را فقط به هاست خودتان محدود نکنید. این موضوع به چند دلیل مشکل ساز است. ولی اگر بدرستی هم انجام دهید، هاست شما می تواند به سئو وب سایت کمک زیادی کند، بنابراین ویدیویی که در صفحه فرود شما آمده باشد بیشترین تاثیر را خواهد داشت.

 

نکته ای که باید بدانید این است که تمام ویدیوهای شما باید حداقل در یوتیوب آپلود شوند. یوتیوب کلید رتبه بندی ویدیوهای شماست. علاوه بر این، برای اینکه بیشترین بازدید و بالاترین رتبه را از آن خود کنید ، در تمام شبکه های اجتماعی حتما به ویدیو خود لینک بدهید. دیگر سیستم های میزبانی ویدیو مانند Vimeo و Dailymotion می توانند موقعیت های بهتری برای ویدیو شما در جهت بهبود رتبه ارائه دهند.

[su_button target=”blank” style=”bubbles” background=”#ff8cd7″ color=”#000000″ size=”5″ wide=”yes” center=”yes” icon=”icon: hand-o-left” icon_color=”#000000″ text_shadow=”0px 0px 0px #000000″]یک اصل خیلی ساده به ما می گوید: هر چه بیشتر ویدیو خودمان را در جاهای مختلف آپلود کنیم، گوگل در تعداد دفعات بیشتری ویدیو را شناسایی کرده و کاربران هم شانس بیشتری برای پیداکردن ویدیو ما خواهند داشت.[/su_button]

 

[su_label type=”warning”]5) تنوع متن در سیستم های مختلف[/su_label]

 

youtube-descriptions
 

زمانی که ویدیو خود را در سایت های مختلف منتشر می کنید، فکر نکنید که کار تمام است و همان جا بیکار نمانید!  به جای کپی پیست کردن  های تکراری، بهتر است توضیح ویدئو یا حتی برچسب عنوان آن را تغییر دهید. اجازه بدهید مثالی برای شما  بزنم به جای قرار دادن تمام تخم مرغ های خود در یک سبد، شانس افزایش رتبه ویدیو خودتان را با استفاده از کلمات کلیدی مختلف بهبود دهید.

 

این هم لازم نیست که هر جا یک توضیح کاملا جدید برای ویدیو تایپ کنید، اما می توانید طول کاراکتر متن ها، کلمات کلیدی و… را تغییر دهید. بهتر است امتحان کنید ببینید که کدام عنوان ها و کلمات کلیدی نتیجه بهتری می دهند بعنوان مثال “ویدیو ترفندهای آشپزی” می تواند موثرتر از “ترفندهای آشپری” موجب بهبود رتبه ویدیو شما شود.
بر اساس کلماتی که کاربران در اینترنت جستجو می کنند، عناوین مختلف، توصیف ها، برچسب ها و ریز عکس ها برای هر یک از ویدیوهای شما، شانس بیشتری برای بهبود رتبه آن ویدیو خواهد داشت.

 

[su_label type=”warning”]6) افزودن عناوین[/su_label]

 

youtube-video-marketing
بدلیل اینکه گوگل به پایگاه داده ای از متن ها تبدیل شده است، هر چه متن بیشتری به ویدیو خود اضافه کنید، نتیجه بهتری در موتورهای جستجو خواهید گرفت. حتی ممکن است در اسکریپت ویدیوهای خود از کلمات کلیدی استفاده کنید که در این صورت ویدیو را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کرده اید.

این ترفندهای سئو که بالا در مورد آن صحبت کردیم می تواند به ویدیوهای شما برای رتبه های بهتر در موتورهای جستجو کمک کند. سخن آخر این که تا حد امکان هرچه متن بیشتری به ویدیو خود اضافه کنید می تواند موجب کسب موقعیت های مناسب در رتبه بندی گوگل شود.