10 نکته‌ای که برنامه نویسان درساخت اپلیکیشن خود باید حتماً در نظر بگیرند!

این روزها بازار اپلیکیشن ها داغ است و با این حساب اگر شما برنامه نویس هستید ، بد نیست تنی به آب زده و شانس خود را در دریای اپلیکیشن‌های موبایل محک بزنید، به همین منظور بر آن شدیم تا نگاهی به ده نکته‌ای داشته باشیم که باید حتما در هنگام ساخت اپلیکیشن در نظر گرفته شود.

 

۱. اولین قدم ، شناسایی نیاز کاربران

قدم‌های اول برای ساخت اپ ، مهترین گام‌ها هستند و مسیر راه شما را تا انتهای پروژه روشن می‌کنند. اینجاست که باید زمانی را به بررسی نیاز کاربران اختصاص دهید، شاید جالب باشد بدانید به نظر ما این کار حتی از فرآیند ساخت اپلیکیشن هم مهمتر است. از بررسی و تحقیق در بازار غافل نشوید و از پاسخگو بودن اپلیکیشن مد نظر نسبت به نیاز کاربران اطمینان خاطر حاصل کنید. برای انجام این کار پیشنهاد می‌کنیم اگر در حال حاضر کار تجاری دارید پرسشنامه‌ای را برای مشتریان وفادار خود بفرستید و از آنها در خصوص سلیقه‌ها و علایقی که ممکن است به اپ ساخت شما داشته باشند سوال کنید.

 

۲. ترسیم ایده اولیه

پس از اینکه تحقیق در بازار را برای اپلیکیشن مورد نظر انجام دادید، نوبت به ترسیم ایده کلی و امکانات اپلیکیشن فرا می‌رسد. برای ترسیم ایده نیز لازم نیست وسواس به خصوصی داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم هر آنچه در ذهن دارید را به روی کاغذ بیاورید و در پایان آنها را ساخت و پرداخت کنید.

 

۳. ابزارهای ساخت اپلیکیشن‌های موبایل را دست کم نگیرید

اگر فکر می‌کنید برای ساخت اپ موبایل حتما باید به دانش‌ برنامه نویسی مسلط باشید، باید بگوییم که سخت در اشتباهید. جالب است بدانید بعضی شرکت‌ها به فکر شما بوده‌اند و ابزارهایی را برای ساخت و طراحی اپ موبایل ایجاد کرده‌اند. برای نمونه می‌توان به وب‌سایت Bizness Apps mobile app builder مراجعه کنید. ابزارهای موجود در این سایت به صورت رایگان به شما برای ساخت اپلیکیشن مورد نظر کمک می‌کنند. جالب اینجاست که ساخت اپ به این روش باعث می‌شود هزینه بسیار کمتری صرف کنید، صرف هزینه کمتر به شما اجازه می‌دهد در برنامه بازاریابی اپلیکیشن بلند‌ پروازانه‌تر اقدام کنید.

 

۴. هر دو پلتفرم iOS و اندروید را در نظر داشته باشید

می‌توان کاربران موبایل‌های هوشمند را در بین دو پلتفرم اندروید و iOS تقسیم کرد، به این ترتیب اگر تنها برای یکی از این پلتفرم‌ها اپ خود را توسعه دهید به نوعی می‌توان گفت سهم بزرگی از کاربران را در همان ابتدای راه از دست داده‌اید. البته پلتفرم‌های ذکر شده از لحاظ ساختار با یکدیگر تفاوت دارند و این امر ممکن است در ابتدا کمی بیشتر وقت شما را بگیرد. اگر خاطر شما باشد در بالا به ابزارهای آنلاینی اشاره کردیم که مقدمات ساخت اپلیکیشن را در اختیار شما قرار می‌دهند، این ابزارهای به شما برای توسعه اپلیکیشن در پلتفرم‌های اندروید و iOS نیز کمک به سزایی می‌کنند. به هر ترتیب بد نیست بدانید دقیقا ۹۶.۸ درصد از جامعه آماری کاربران موبایل در پلتفرم اندروید و iOS سرویس دهی می‌شوند، با این حساب همان‌گونه که در بالا ذکر شد اگر قصد شما توسعه اپلیکیشن‌، تنها برای یک پلتفرم باشد در واقع سهم بزرگی از کاربران را از دست داده‌اید.

 

۵. از نسخه آزمایشی غافل نشوید!

پیشنهاد می‌کنیم قبل از انتشار نسخه کامل، یک نسخه نمایشی از نمای اصلی نرم‌افزار تدارک ببینید. به این ترتیب می‌توانید در خصوص ظاهر اپ با دقت بیشتری قضاوت کنید.

 

۶. سعی کنید زمانی که کاربر در اپلیکیشن حضور ندارد، اعلان‌ها برای وی نمایش داده شود،‌ امکان به اشتراک گذاشتن را هم فعال کنید

پس از انجام مراحل بالا و ساخت اپلیکیشن تنها نیمی از راه را طی کرده‌اید و هنوز نکات زیادی را باید رعایت کنید. ممکن است آمار استفاده از اپلیکیشن‌های موجود در گوشی‌های همراه شما را وسوسه کرده باشد؛ اما جالب است بدانید در بین این اپلکیشن‌های نصب شده تنها کاربران، ۵ اپلیکیشن را در بیشتر مواقع استفاده می‌کنند. این امر به این معنی است که سایر اپلیکیشن‌هایی که بر روی گوشی همراه نصب شده، برای مدت‌ها بلا استفاده باقی می‌ماند و در نهایت هم حذف می‌شود. در این بین تحقیقات ثابت کرده‌اند که کاربر باید در زمانی که حتی در اپلیکیشن نیز حضور ندارد، در قسمت اعلان‌ها به وی پیام‌هایی داده شود تا مجدد به اپ باز گردد. از طرف دیگر امکان به اشتراک گذاشتن اطلاعات به دست آمده در اپلیکیشن نیز با سایر دوستان باعث می‌شود آنها نیز به نوعی با محصول ساخته شده آشنا شوند و اطلاعاتی را در خصوص شرکت یا اپلیکیشن شما به دست آورند.

 

۷. به غیر از توجه به ظاهر اپلیکیشن از رعایت نکات فنی برنامه‌نویسی داخل اپلکیشن غافل نشوید

در کنار ظاهر زیبا، اپلیکیشن شما باید چالاک و سریع طراحی شود. در اینجا برای نمونه می‌توان به اپلکیشن توییتر اشاره کرد، استفاده از فناوری رایانش ابری برای به اشتراک گذاری اطلاعات در این اپلیکیشن باعث شده تا در کنار حجم زیاد اطلاعات، سرعت قابل قبولی داشته باشد. استفاده از فناوری رایانش ابری باعث می‌شود اپلکیشن شما همیشه به‌روز باشد و از طرف دیگر فضای کمتری نیز برای ذخیره سازی اطلاعات در سمت کاربر نیاز دارید. البته اگر اپلیکیشن شما به نوعی طراحی شده که اطلاعات در سمت کاربر نگه‌داری می‌شود، پیشنهاد می‌کنیم از شیوه MBasS Back-end در کدهای خود استفاد کنید.

 

۸. آزمایش همه چیز قبل از انتشار!

پس از اینکه مراحل ساخت اپلیکیشن به اتمام رسیده عجله نکنید و تمامی قسمت‌های ایجاد شده را یک به یک با دقت تمام بررسی کنید. اگر خاطر شما باشد پیشنهاد کردیم که اپلیکیشن خود را در همان ابتدا برای دو پلتفرم اندروید و iOS طراحی کنید، با این حساب اگر این توصیه را لحاظ کرده‌اید، در هنگام آزمایش نیز اپلیکیشن را در هر دو پلتفرم بررسی کنید. گوشی‌های مختلفی برای این دو پلتفرم در بازار موجود است،‌ بد نیست اگر اپلیکیشن ساخته شده را بر روی گوشی‌های مختلف تست کنید، دقت کنید در این بین نسل‌های مختلف iPod و تبلت‌های اندرویدی را از قلم نیاندازید.

 

۹. رفع تمامی اشکالات موجود

امیدواریم اپلیکیشن شما از مرحله آزمایش سربلند بیرون آمده باشد؛ اما اگر این اتفاق صورت نگرفت، غم به دل خود راه‌ ندهید چرا که احتمال زیادی وجود دارد که در حین ساخت،‌چیزهایی را از قلم انداخته باشید. در این صورت سعی کنید از اشتباه‌هایی که صورت گرفته درس بگیرد و برای انتشار نسخه نهایی آماده شوید. پیشنهاد می‌کنیم راحتی کاربر در حین کار با اپ و انتخاب منو‌ها نیز در نظر گرفته شود.

 

۱۰. قبل از انتشار اپلیکیشن، سعی کنید اشتیاق زیادی در دل کاربران ایجاد کنید

پس از اینکه تمامی موارد ذکر شده را لحاظ کردید، تاریخ مشخصی را برای انتشار اپلیکیشن تعیین کنید، سپس سعی نمایید تا این تاریخ به مشتریان و کاربران اطلاع رسانی شود. در صورت امکان تمهیداتی اتخاذ شود تا این تاریخ انتشار در نشریات آنلاین و کاغذی منتشر شود، به این ترتیب شور و حالی از جانب کاربران پیش از انتشار اپلیکیشن ایجاد می‌شود و این امر بدون شک به فروش بالای محصول ساخته شده کمک می‌کند. بررسی و دادن امتیازهای مثبت از جانب وب‌سایت‌های معروف در حوزه فناوری از اپ شما پیش از انتشار نیز می‌تواند به ایجاد اشتیاق در بین کاربران کمک کند.

امیدواریم با در نظر گرفتن این ده نکته، اپلیکیشنی تمام عیار روانه بازار کنید؛ البته ذکر این مورد نیز لازم است که در حال حاضر میلیون‌ها اپلیکیشن در مارکت‌های مختلف وجود دارد و برای موفقیت در این بازار پر رقابت به هیج وجه از لحاظ کردن علاقه و نیاز کاربران در اپلیکیشن ساخته شده غافل نشوید.
در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر نیاز به تهیه هاست با شرایط خاص و  مطلوب را دارید که بتواند پاسخگوی نیاز شما و کاربران اپلیکیشن تهیه شده باشد ، از طریق لینک زیر سری به هاست های پربازدید مشهدهاست بزنید و شرایط و امکانات پلن ها را با یکدیگر مقایسه و بهترین انتخاب را داشته باشید :

http://www.mashhadhost.com/highspeed-hosting

 

موفق باشید