داستان موفقیت Alibaba.com،یکی ازبزرگترین سایتهای تجارت الکترونیک جهان

جک ما

سلام دوستان ، امیدوارم حالتون خوب باشه. امروز قصه دارم براتون ، قصه موفقیت جک ما ( البته جکِ ما نه ها ، جکِ اونا یعنی در واقع جک ِ چینی ها ملتفت شدین که؟؟ ) اسم علی بابا که میاد یاد دوران کودکی و کارتون علی بابا میوفتم که داستانش تا جایی که یادم میاد ( پیر شدیم دیگه! ) میبینه یه گروه راهزن جلوی یک کوه وایسادن و با یه اسم رمز کوه باز میشه و تو اون کوه پر از جواهرات و طلا هستش.بعد اینکه راهزن ها میرن علی بابا میره جلو کوه و اسم رمز که ” بازشو کنجد ” بوده را میگه و میره داخل کوه و صاحب تمام اون جواهرات و طلاها میشه ( به به ) و ادامه داستان… قصه ما به سر نرسید ، کلاغه خبر برد و به جک ما رسید!!!

 

شروع داستان موفقیت :

زمانی که در جستجوی کار بود و به مجموعه رستوران‌های کی.اف.سی مراجعه کرد به علت قد کوتاه و لاغری رد شد!
او تا سال ۱۹۹۵ از اینترنت استفاده نمی‌کرد و البته هنوز هم کدنویسی بلد نیست. ولی هم اکنون 80% تجارت الکترونیک چین را در دست خود دارد.
وی «جک ما» کارآفرین و مالک سایت بزرگ تجارت الکترونیک علی بابا است!

جک ما مدیر ریزنقش علی بابا، در سال ۱۹۹۹ این گروه را تاسیس کرده است. وی که اکنون ۵۰ سال دارد، جزو یکی از ثروتمندترین افراد جهان محسوب می‌شود. وی نفر 22 در فهرست فوربس است.
جک ما درخصوص نام‌گذاری و جرقه‌های اولیه راه‌اندازی علی‌بابا می‌گوید: یک روز در سانفرانسیسکو در کافی شاپ نشسته بودم و فکر می‌کردم که اسم علی‌بابا جالب است و هنگامی که گارسون آمد از او پرسیدم علی‌بابا را می‌شناسی؟ او هم گفت بله می‌شناسم، پرسیدم در موردش می‌دانی؟ گفت علی‌بابا و چهل دزد. و من گفتم آره خودشه! شخصی که رمز ورود به یک غار پر از جواهرات را می‌دانست و آن را مرتبا می‌گشود. به خیابان رفتم و از عابران که از ملیت‌های مختلفی چون هندی، آلمانی، چینی، ژاپنی و… بودند همین سوال را کردم و همگی همان جواب را دادند. علی‌بابا به راحتی تلفظ و در همه جهان شناخته شده است.

 

چند نکته جالب در مورد علی بابا:

  • در سال ۲۰۱۳ دو سایت از زیرمجموعه‌های گروه علی بابا توانست ۲۴۰ میلیارد فروش کند. این رقم دو برابر فروش آمازون و سه برابر فروش eBay است.
  • علی بابا بیش از ۸۰ درصد سرانه تجارت الکترونیک چین را به خود اختصاص داده است.
  • تعداد کاربران فعال سالانه علی بابا به ۲۳۱ میلیون نفر رسیده است؛ یعنی حدوداً سه برابر کل جمعیت ایران!
  • در سایت‌های علی بابا بیش از ۵۹۰۰ دسته محصول عرضه می‌شود.
  • تراکنش‌های سالانه علی بابا به یک تریلیون دلار می‌رسد و این شرکت می‌رود تا برترین شرکت تجارت الکترونیک در جهان شود.
  • با توجه به طرح‌هایی که مدیران علی بابا برای گسترش فعالیت کاری خود در نظر دارند، تحلیلگران بر این باورند که در سال ۲۰۲۰ بازار تجارت الکترونیک چین، از مجموع بازارهای آمریکا، انگلیس، ژاپن، آلمان و فرانسه بزرگ‌تر خواهد بود.
  • یکی از فعالیت‌های گروه علی بابا، اعطای وام‌های ۸۰۰۰ دلاری به تاجرانی است که از سایت‌های این گروه استفاده می‌کنند. در سال ۲۰۱۲ علی بابا ۶۰۰ میلیون دلار وام داده است. نرخ بهره این وام‌ها کمتر از ۲ درصد است.
  • حالا او با این تفکر توانسته است «علی‌بابا دات کام» را به‌عنوان جاده ابریشم دیجیتالی کشور چین در دهکده جهانی وب، به جهانیان معرفی کند.

 

سه نکته راهبردی از جک ما :

1. ایده‌ها و رویاهای خود را پرورش دهید. حتی اگر الان، سرمایه‌گذاری برای عملی کردن آنها در دسترس نباشد.

2. اگر 9 خرگوش در دنیا وجود داشته باشد، اگر بخواهید یکی از آنها را شکار کنید، کافی است به یکی از آنها خوب فکر کنید و روی گرفتن آن تمرکز کنید. تاکتیک خود را تغییر دهید، خرگوش را تغییر ندهید!

3. فرصت‌های زیادی پیش روی است، همه را نمی‌توان به دست آورد، اگر یک فرصت خوب را به دست آورید کافی است. مسیر رشد را پله پله طی کنید.

 

[su_button style=”3d” background=”#fd3544″ size=”8″ wide=”yes” center=”yes” icon=”icon: shopping-cart” text_shadow=”0px 0px 0px #000000″]اگر این نوشته برای شما کاربردی بوده و از آن خوشتان آمده لطفا مطلب را لایک و در قسمت نظرات در پایین مطلب دیدگاه خود را ثبت نمایید.[/su_button]

 

1 دیدگاه

  1. nice post …thank you for sharing

دیدگاه ها بسته شده است