خبر ویژه : مشهدهاست عضو LIR شرکت RIPE شد

حAمـــدق
Mashhadhost_as_a_RIPE_LIR

با سلام به همه مشتریان و همکاران عزیزمان امیدواریم سال جدید سالی همراه با نشاط و سلامتی ، لبریز از کامیابی و موفقیت پیش رو داشته و هر آنچه را که از خداوند میخواهید در این سال بدست آورید.

 

پس از پیگیری ها و مکاتبه با شرکت های مربوطه با افتخار به اطلاع شماخوبان می رسانیم :

 

به صورت کلی ارائه IP‌ها در جهان از سوی ICANN کنترل و توسط ثبت‌کنندگان منطقه‌ای به شرکت‌های خصوصی و دولتی و سایر متقاضیان تخصیص داده می‌شود.

توزیع مستقیم IP بر عهده شرکتهای دیگری به نام RIR  (Routing Internet Registry) می باشد.

این شرکتها وظیفه توزیع IP در یک منطقه جغرافیایی و در واقع قاره را بر عهده دارند بنابراین در کل ۵ RIR وجود دارد که عبارتند از:

– AFRINIC قاره آفریقا

– APNIC قاره آسیا و اقیانوسیه

– RIPE NCC اروپا و خاور میانه و آسیای مرکزی

– ARIN شمال قاره آمریکا

– LACNIC آمریکای لاتین

 

SERVICE-Region-MAP

این شرکت ها صرفا با هزینه ای که عضوهایشان بابت اشتراک میپردازند اداره می شوند و هر کدام از آنها دارای تعداد زیادی عضو هستند که به آنها LIR گفته می شود .

ثبت‌کننده منطقه اروپا و خاورمیانه موسسه Ripe Ncc واقع در هلند است که شرکت‌های ایرانی نیز IP‌های خود را از آن دریافت می‌کنند. به شرکت‌هایی نظیر مشهدهاست که از ثبت‌کنندگان منطقه‌ای IP دریافت می‌کنند، LIR گفته می‌شود.

 

LIR مخفف Local Internet Registry است. به ‌طور کلی اغلب شرکت‌های سرویس‌دهنده ‌اینترنت به جز ISP‌های کوچک، جزو LIRها هستند. این LIRها به ۵ کلاس خیلی بزرگ، بزرگ، متوسط، کوچک و خیلی کوچک تقسیم می‌شوند.

LIRها شرکتهایی هستند که وظیفه دریافت بلاکهای IP از RIR را بر عهده داشته و آنها را بین مشترکان خود توزیع میکنند و البته غالب آنها سرویس دهنده اینترنت ، پژوهشکده و دانشگاه ها می باشند ، هدف اصلی تمام این شرکتها ساماندهی و ایجاد نظم به توزیع آدرس دهی های اینترنتی و ثبت هر آدرس برای هر کاربر و به نام وی در دهکده جهانی اینترنت است که این امر توسط Data Base های RAR ها انجام می شود ، در روند تخصیص IP و در ابتدا تمامی آدرسها در اختیار IANA است که در صورت نیاز به صورت ۸/ و … در اختیار RAR قرار می گیرد بعد از آن هر RIR بر حسب نیاز به هر LIR یک مقدار آدرس اختصاص داده و آن را در Data Base مذکور ثبت میکند.

 

که مزایای آن در چند بخش زیر می توان خلاصه نمود :

• عدم وابستگی به شرکت سرویس دهنده

• عدم وابستگی به Public IP های شرکت های Provider

• عدم نیاز استفاده از آی پی آدرس های شرکت های Provider

• کاهش حمله اینترنتی و بدافزاری به دلیل متفاوت بودن رنج IP مصرف کننده نسبت به رنج IP آدرس های شرکت های Provider

• ثبت اطلاعات IP به نام خود مشترک در RIPE

• داشتن AS Number مستقل

• امکان استفاده از پروتکل BGP

• امکان برقرای ارتباطات اینترنت با چندین Provider

• به دلیل مالکیت IP، در صورت قطع ارتباط با یکی از تامین کننده گان، تغییر آیپی صورت نمی گیرد و اختلال کمتر و قطعی شبکه به حداقل زمان ممکن خواهد رسید .

 

6
اشتراک گزاری
حAمـــدق
حAمـــدق

من : فارغ التحصیل کارشناسی رشته ICT و فعال در حوزه IT و وبلاگ نویسی به دنیای تکنولوژی علاقه زیادی دارم و از بحث و مطالعه در مورد فناوری لذت میبرم.همیشه سعی میکنم سیاست‌ها، محصولات و خدمات‌ شرکت‌های فعال در حوزه‌ی فناوری را رصد و تجزیه و تحلیل کنم.

انصراف از پاسخ