تعریف تجارت الکترونیکی و معرفی انواع آن

… و کار به جایی رسیده که الان میتونیم دیگه آبگوشت را از سایت دیجی آبگوشت دات کام بصورت اینترنتی سفارش بدیم و بصورت آنلاین مبلغش را پرداخت کنیم درب منزل تحویل بگریم! ( نرفتی بزنی dgabgoosht.com که! ها؟؟؟ really؟ پوووف ) این همه تو اینترنت چرخ میزنیم و چرخ میزنیم و چرخ میزنیم (سرم گیج رفت ) این همه تبلیغات برامون باز میشه که نگو! ینی خدا نکنه خدا اون روز را نیاره که تو این زمونه آدم رو یه لینکی کلیک کنه شونصد تا صفحه تبلیغاتی باز میشه! خلاصه واسه نونه واسه نونه واسه اینه که تو بخرجی! الان دیگه هر بقالی واسه خودش غیر از حساب فیسبوک و توئیتر کانال تلگرام هم زده و داره اجناسش رو میفروشه. اییییییییییینه قدرت تجارت الکترونیکی که محدود به زمان و مکان نیستی و حتی اون پسربچه آفریقایی ساکن اوگاندا هم میتونه ساعت 3 نصف شب بیاد تو سایتت ، محصولاتت رو ببینه ، بررسی کنه و یکیشون رو سفارش بده ( حالا برو براش بفرست! ) در حالی غیر ازین اگر می بود شما اگه میخواستی محصولت را در اون کشور بفروشی باید زحمت کشیده بلیط هواپیما تهیه می کردی و این همه راه پاشی بری آفریقا و خلاصه بقیه ماجرا و ازین چیزا و ازین حرفا!

 

[su_label type=”warning”]تجارت الکترونیکی به خرید و فروش کالا و خدمات از طریق اینترنت گفته می‌شود. [/su_label]

 

مفهوم تجارت الکترونیکی برای اولین بار در دهه‌ی ۶۰ میلادی مطرح شد. با افزایش دسترسی به شبکه‌ی جهانی اینترنت در دهه‌ی ۹۰ میلادی، به‌تدریج سر و کله‌ی فروشندگان آنلاین پیدا شد. سال ۱۹۹۵ بود که «جف بزوس» (Jeff Bezos) کسب‌و‌کار فروش آنلاین کتاب را شروع کرد و اولین گام برای آغاز امپراتوری «آمازون» را برداشت.در همان سال، شرکت «ای‌بی» (eBay) هم با راه‌اندازی یک وب‌سایت مخصوص مزایده، وارد این عرصه شد.
همگام با پیشرفت فناوری‌ اطلاعات و افزایش دسترسی عموم به اینترنت، تجارت الکترونیکی هم بیست سال فرصت داشت تا تکامل پیدا کرده و به وضعیت امروزی برسد.

 

انواع تجارت الکترونیکی :

 

تجارت الکترونیکی به سبک  B2B :

کلمه‌ی اختصاری B2B از عبارت انگلیسی Business to Business آمده؛ در این‌جا از مشتری (به معنای عامیانه‌اش) خبری نیست و معاملات بین صاحبان کسب و کار صورت می‌گیرد. یک مثال ساده می‌آوریم: پلتفرمی آنلاین را در نظر بگیرید که در آن یک تولید‌کننده‌ی مواد غذایی از یک تولید‌کننده‌ی نمک، جنس می‌خرد. «علی‌بابا» (Alibaba) از بزرگ‌ترین بازارهای آنلاین B2B است.

 

تجارت الکترونیکی به سبک B2C :

این کلمه از عبارت انگلیسی Business to Customer ریشه گرفته است؛ ‌این نوع از تجارت الکترونیک، بیش از سایرین برای‌مان آشنا است. سایت‌هایی مثل آمازون و دیجی‌کالا در این دسته قرار می‌گیرند. در این‌جا یک کسب‌و‌کار، در قالب یک فروشگاه اینترنتی، کالاهایی را برای فروش در اختیار مشتریان عام قرار می‌دهد. ناگفته نماند که آمازون از طریق پلتفرم Amazon Business فعالیت‌هایی از نوع B2B هم انجام می‌دهد.

 

تجارت الکترونیکی به سبک C2B :

در اصل C2B از کلمه‌ی Customer to Business نشات گرفته؛ این‌گونه سایت‌ها را در چند سال اخیر زیادتر می‌بینیم. در این‌گونه از تجارت الکترونیک، مشتری یک پروژه را تعریف کرده و بودجه‌‌ی خود را برای انجام پروژه مشخص می‌کند. در این حالت صاحبان کسب و کار (در بسیاری از موارد افراد متخصص یا فریلنسرها) حق‌الزحمه‌ی خود را برای انجام پروژه اعلام می‌کنند. مشتری وارد عمل می‌شود و شرکت مورد نظرش را انتخاب می‌کند. وب‌سایت‌هایی مثل «پونیشا» (Ponisha) یا «ایلنس» (Elance) کارشان از جنس C2B‌ است.

 

تجارت الکترونیکی به سبک C2C :

این کلمه از عبارت انگلیسی Customer to Customer آمده؛ در این نوع از تجارت الکترونیک، مشتری‌ها به‌طور مستقیم با هم در تعامل‌ هستند. افراد می‌توانند کالاهای مورد نظرشان را برای فروش بر روی سایت قرار دهند یا این‌که نسبت به خرید کالا از سایر افراد اقدام کنند. وب‌سایت‌هایی مثل «ای‌بی» (eBay) و «اتسی» (Etsy) در این دسته‌ قرار می‌گیرند.

1 دیدگاه

  1. ممنون خیلی خوب بود

دیدگاه ها بسته شده است